Garner Industries manufactures precision tools. The firm uses an activity-based costing system. CEO Deb Garner is very proud of the accuracy of the…

Get perfect grades by consistently using www.college-experts.com. Place your order and get a quality paper today. Take advantage of our current 20% discount by using the coupon code GET20


Order a Similar Paper Order a Different Paper

Garner Industries manufactures precision tools. The firm uses an activity-based costing system. CEO Deb Garner is very proud of the accuracy of the system in determining product costs. She noticed that since the installment of the ABC system 10 years earlier the firm had become much more competitive in all aspects of the business and earned an increasing amount of profits every year.

In the last two years the firm sold 0.595 million units to 4,400 customers each year. The manufacturing cost is $200 per unit. In addition, Garner has determined that the order-filling cost is $61.71 per unit. The $351.00 selling price per unit includes 17% markup to cover administrative costs and profits.

The order-filling cost per unit is determined based on the firm’s costs for order-filling activities. Order-filling capacity can be added in blocks of 60 orders. Each block costs $120,000. In addition, the firm incurs $1,600 order-filling costs per order.

Garner serves two types of customers designated as PC (Preferred Customer) and SC (Small Customer). Each of the 100 PCs buys, on average, 4,000 units in two orders. The firm also sells 195,000 units to 1,000 SCs. On average each SC buys 195 units in 10 orders. Ed Cheap, a buyer for one PC, complains about the high price he is paying. Cheap claims that he has been offered a price of $300 per unit and threatens to take his business elsewhere. Garner does not give in because the $300 price Cheap demands is below cost. Besides, she has recently raised the price to SC to $384.62 per unit and experienced no decline in orders.


Required:

1. Demonstrate how Garner arrives at the $51.16 order-filling cost per unit.

2. What would be the amount of loss (profit) per unit if Garner sells to Cheap at $800 per unit?

3. What is the amount of loss (profit) per unit at the $908.86 selling price per unit for units sold to SC?

1)

Total number of orders

Number of orders per block

Total number of blocks

Cost per block

Total cost of order blocks

Total number of orders

Per order order-filling cost

Total cost of per order filling

Total order-filling cost$0

Total units sold

Order-filling cost per unit$51.16

Writerbay.net

Do you need help with this or a different assignment? We offer CONFIDENTIAL, ORIGINAL (Turnitin/LopesWrite/SafeAssign checks), and PRIVATE services using latest (within 5 years) peer-reviewed articles. Kindly click on ORDER NOW to receive an A++ paper from our masters- and PhD writers.

Get a 15% discount on your order using the following coupon code SAVE15


Order a Similar Paper Order a Different Paper